Konsensus – opis warsztatów


Celem warsztatu jest lepsze zrozumienie konsensusu i poznanie mechanizmu podejmowania decyzji przez konsensus w grupach do 20 osób. Po warsztacie osoby uczestniczące będą potrafiły poprowadzić proces podejmowania decyzji przez konsensus. Będą wiedziały jakie warunki muszą być spełnione by konsensus był możliwy i jak rozwiązywać sytuacje trudne.

Czym jest konsensus?
Konsensus to jeden ze sposobów podejmowania decyzji (obok autorytaryzmu, demokracji i kompromisu. Konsensus nie jest kompromisem – to dwie różne rzeczy.). Proces podejmowania decyzji przez konsensus ma swoje plusy i minusy. Sprawdza się w jednych sytuacjach, a w innych nie. Proces podejmowania decyzji przez konsensus może wymagać więcej czasu, uważności na innych, świadomości procesów grupowych, dbania w równym stopniu o cel i o proces dążenia do celu.

W zamian otrzymujemy decyzje, które są podjęte z poszanowaniem wartości, potrzeb i uczuć wszystkich zainteresowanych. Decyzje, które są wspierane przez wszystkie uczestniczące w procesie osoby i budują ich poczucie przynależności do grupy. Wprowadzanie takich decyzji w życie idzie łatwiej, ponieważ nie ma osób oporujących, sceptycznych. Z reguły decyzje podjęte w drodze konsensusu są trwałe w czasie i nie podlegają rewizji w wyniku zmiany układu sił. Konsensus umożliwia wypracowanie kreatywnych rozwiązań, które na początku procesu decyzyjnego nikomu nie przychodzą do głowy.

Pracujemy metodami aktywnymi i włączającymi. Postaramy się do minimum ograniczyć mądrości mówione ex katedra i jednoczenie stworzyć osobom uczestniczącym jak najlepsze warunki do samodzielnego odkrywania rzeczywistości, uczenia się od innych i wspólnego wymyślania najlepszych rozwiązań. Zaprosimy do indywidualnej refleksji, rozmów w parach, pracy w grupach, uczestnictwa w symulacjach.

Ten warsztat jest dla Ciebie jeśli angażujesz się lub działasz na rzecz tworzenia społeczeństwa otwartego na różnorodność, sprawiedliwego, gwarantującego równe prawa i wolności oraz dbającego o zachowanie środowiska naturalnego i prawa zwierząt. Będzie dla Ciebie i innych osób uczestniczących użyteczny, jeśli jego cele są Ci bliskie, a metody pracy są akceptowalne.

Reklamy

2 thoughts on “Konsensus – opis warsztatów

  1. Zgodnie z zapowiedzią się pojawiłem 😉
    Petros i Natalia to wspaniali ludzie, którzy porwali się na wielką sprawę i co najważniejsze MAJĄ SZANSĘ JĄ USKUTECZNIĆ. FreeLab jest wspaniałym miejscem i zapraszam każdego do zapoznania się z nim i do jego wspierania. Jeśli chodzi to warsztaty to pomimo problemów z prowadzącymi, którzy anulowali swoją obecność było bardzo ciekawie i inspirująco za sprawą wszystkich uczestników. Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich i życzę wytrwałości w waszych planach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s