FNB Stove beta 2


 

Na skraju miasta stoi dom.
Omija każdy go.
Nad drzwiami czaszka szczerzy kły.
I napis Food Not Bombs.

Wbrew mrocznemu songowi, Food Not Bombs jest bardzo pozytywną inicjatywą, zajmującą się darmowym karmieniem głodnych ludzi (a czasem i zwierząt). Nic też dziwnego, że nasz pomysł superpiecyka dla ubogich bardzo ich zainteresował. My z kolei, zaopatrzeni w duże, gastronomiczne, puszki po warzywach, mogliśmy wziąć się do roboty. I oto wczoraj powstał drugi prototyp „FNB Stove”.


Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Założenia są proste. Przenośny rocket stove, wykonany z najtańszych, najchętniej odpadowych, materiałów. Wystarczający, żeby jeden człowiek mógł sobie na nim podgrzać posiłek, czy wodę do mycia, albo bezpiecznie ogrzać nieduże pomieszczenie, zużywając jak najmniej i jak najtańszego opału.

Wczorajszy prototyp (już drugi, pierwszy powstał na Woodstocku) zbudowaliśmy z tego, co widać na zdjęciach: puszek po konserwach, przesianego popiołu drzewnego i taśmy klejącej.

Jak każdy prototyp, służy głównie do wyłapania błędów:

  • Wypełnianie popiołem wymaga, aby piecyk miał oddzielną  pokrywkę, a nie całą puszkę, nakładaną dnem do góry.
  • Dodatkowy wlot powietrza (z puszki od piwa) nie działa. W trakcie pracy pieca, nie było tam żadnego znaczącego ciągu. Trzeba poziomą puszkę wybrać większą, co zapewni więcej miejsca na drewno i powietrze.

Zrobimy jeszcze jeden prototyp (i wersje wariantowe – z hoboków metalowych i wiaderka po fryturze), a potem planujemy:

  1. Wykonać krótką serię prezentacyjną dla FNB w całej Polsce.
  2. Przygotować wzorcowy zestaw narzędzi (wykrojniki, uchwyty i pobijak) do taśmowego wykonywania piecyków.
  3. Przygotować czytelną instrukcję produkcji i obsługi piecyka, w formie zafoliowanych posterów.
  4. Zdobyć finanse na wyprodukowanie większej ilości takich zestawów produkcyjnych i rozprowadzić je po grupach FNB, noclegowniach, jadłodajniach i innych punktach obsługujących bezdomnych. Po to, żeby każdy. kto przyniesie materiały, mógł sobie sam taki piecyk zrobić.

Nasłuchujcie dalszych informacji o FNB Stove!

 

Reklamy