Kierunek EarthShip?


Nederlands: Earth ship in Zwolle (NL)Przyjaciele,

Obejrzeliśmy z Natalią (dzięki poradzie Kuby) film „Garbage Warrior”, o architekcie Michaelu Reynoldsie, twórcy Earthshipów.
Poruszyła nas nie tylko jego historia, ale też sposób myślenia o potrzebach ludzi, planety, o technologii i wolności.
Earthship zawiera w sobie wszystko to, do czego dążymy we FreeLabie (wolność przez samowystarczalność, scrap source ecology), a jednocześnie pozostawia mnóstwo pola do dalszego rozwoju: adaptacja do technologii lowtech/lowcost, zastosowanie lokalnych materiałów, połączenie z permakulturową uprawą, czy adaptacja do lokalnego klimatu i źródeł energii.

Przez ostatnie miesiące staliście się naszymi i FreeLabu przyjaciółmi, dlatego mam do Was prośbę.
Obejrzyjcie ten film tutaj i napiszcie nam, czy Waszym zdaniem praca nad adaptacją i „hackingiem” Earthshipów jest dobrym kierunkiem dla FreeLabu.

Jeśli uznacie, że tak jest, to zaraz po zapewnieniu FreeLabowi infrastruktury na zimę, zaczniemy – z Waszą pomocą, mam nadzieję – rozpracowywać temat. Będziemy pracować nad poszczególnymi technologiami, ale jednocześnie pilnować, aby składały się w większą całość – FreeShip (?)

Bardzo Was proszę o komentarze i dyskusję – to jest pierwsza okazja, aby spróbować konsensualnie popracować nad przyszłością Freelabu.

Reklamy

8 thoughts on “Kierunek EarthShip?

  1. koniecznie. temat earthshipów frasuje mnie już od jakiegoś czasu. niestety w Polszy nie ma pionierów, amerykanie na maile nie odpowiedzieli … Temat trzeba rozpracować i budować budować budować. Chętnie zainwestuję w taki „domek” 🙂

  2. Fantastyczny pomysł! Oglądałam film dwa razy. Wspaniała, pouczająca i dająca nadzieję na przyszłość lekcja. Już myślimy jak tu naszą wizję przyszłego domu rodzinnego wzbogacić o elementy earthshipów. 🙂

    • Cieszymy się! Zapraszam Cię do nas – internetowo i osobiście. Będziemy zespołowo pracować nad dostosowaniem koncepcji Eartshipa do naszych warunków klimatycznych (a jest co robić!) i do możliwosci finansowych.

  3. Problemem pozostają zezwolenia budowlane. Moze sie skończyć sprawą o samowolę budowlaną i nakazem rozbiórki.

    • Tutaj jak zwykle będziemy badać obie ścieżki. Z jednej strony poszukamy sposobu na budowę za zezwoleniem (a może rzeczywiście zmienią się procedury?), z drugiej – coś dla tych, co sa gotowi budować „na Deskę” (http://wdeska.wordpress.com/)

Możliwość komentowania jest wyłączona.