Upgrade sieci elektrycznej


Na dzisiaj (8 czerwca 2012) nasza sieć elektryczna jest zasilana z trzech akumulatorów połączonych równolegle, o teoretycznej pojemności 150 Ah i 12V napiecia. Doładowywane one są z baterii słonecznej o nominalnej mocy 230 W, poprzez kontroler udostepniający dwa złącza wyjściowe po 10 A każde.

Po stronie użytkowej mamy na razie jedną stację zasilającą (patrz zdjęcie), która podaje zasilanie na router, laptop/komórkę i lampkę LED. Stacja, jak widać, to skanibalizowany PowerCube, którego akumulator nie przeżył mrozu w składziku u Adama, ale elektronika dzielnie staje na głowie, żeby sprostać naszym potrzebom – i daje radę (jeden bezpiecznik musiałem owinąć folią aluminiową).

Docelowa konfiguracja ma wyglądać tak:

 • Złącze kontrolera #1
  • Stacja zasilająca z dołączonym akumulatorem lokalnym ~50 Ah
   • Zasilanie routera (9V, 2 A)
   • Zasilanie lampki LED (4,5 V, 1A)
   • Zasilanie alternatywnie laptopa/komórki/ładowarki małych akumulatorów (12V max 5 A)
 • Złącze kontrolera #2
  • Stacja zasilająca z dołączonym akumulatorem lokalnym ~50 Ah
   • Zasilanie kinkietu halogenowego (12 V, 6 A)
   • Zasilanie lampki LED (4,5 V, 1A)
   • Zasilanie alternatywnie laptopa/komórki/ładowarki akumulatorów kwasowych do urządzeń polowych (12V max 5 A)

   Należy się liczyć z tym, że pobór prądu w nocy może przekroczyć te 20 A, więc przewiduję ręczne odłączanie lokalnych akumulatorów od sieci, aby zasilały najbardziej prądożerne urządzenia. Wtedy w dzień nastepowałoby ładowanie wszystkich możliwych akumulatorów, a w nocy – w razie potrzeby – część odbiorników przechodziłaby „na swoje”, odciążając główne akumulatory i kontroler.

Żeby to osiągnąć, musimy zoptymalizować sieć elektryczną po obu stronach kontrolera, tj. po stronie zasilania i po stronie odbioru. Oto lista rzeczy do zrobienia:

 1. Konstrukcja obrotowej podstawy dla baterii słonecznej (wersja 1 – stały kąt nachylenia, ręczne obracanie w poziomie). Materiał mamy (drewno, gwoździe, drut), potrzebny czas i praca ręczna.
 2. Przedłużenie o 15 m kabla przyłączeniowego baterii do kontrolera (15 m * dwie żyły, 6 mm kw Cu). Koszt ok. 225 zł
 3. Konektory do w/w kabla MC4 m/ż * 4 szt. (2 kpl.) Koszt ok 60 zł.
 4. Kabel rozprowadzający po stronie odbiorczej (2*2,5 mm kw, Cu, ~30 m). Koszt ok. 70 zł. Podłączenie dwóch gałązek do dwóch złącz odbiorczych kontrolera.
 5. Ustawienie jednej lub dwóch stacji zasilających (najlepiej Tronic Power Station,  Tronic Power Cube lub podobne – chętnie przyjmiemy za darmo, najlepiej bez akumulatora wewnętrznego!), dobranie kabelków zasilających, zakup dwóch samochodowych ładowarek do laptopa  (Dell XPS M1330 i Sony Vaio) i drugiej samochodowej ładowarki do komórki (Nokia, cienka) – koszt ok. 160 zł.
 6. Montaż zabezpieczeń na tablicy rozdzielczej głównej, przełączniki trybu lokalnego/centralnego na stacjach zasilających, listwy zaciskowe itp. itd. – różne drobne rzeczy.

Podsumowując, nasze potrzeby to zdobyć te rzeczy, które w powyższej liście prac wytłuściłem, albo łączną kwotę ~450 zł. Bardzo Cię proszę o pomoc w tej sprawie. Pod tym linkiem możesz wpłacić dowolną kwotę, przeznaczoną ściśle na cel rozbudowy zasilania. Jeśli zaś możesz nam wypożyczyć na czas nieokreślony którąś z potrzebnych rzeczy, napisz do nas, a my zorganizujemy odbiór.

Reklamy